poniedziałek, 6 sierpnia 2012

Bauhaus - idea, myśl projektowa, sposób życia...

Dzisiaj pierwszy z serii wpis z historii designu i architektury. Tematem będzie Bauhaus. Czym jest Bauhaus, jak wpłynął na nasze współczesne myślenie o projektowaniu? Zapraszam do lektury.


20 marca 1919 roku architekt Walter Gropius założył na niemieckiej prowincji szkołę, która zrewolucjonizowała architekturę na świecie... (źródło Gazet Wyborcza, 2009-03-23)

"Chcemy stworzyć jasną, organiczną architekturę, której logika wewnętrzna będzie oczywista i promienna, nie obciążona kłamliwymi fasadami i sztuczkami; chcemy architektury przystosowanej do naszego świata maszyn, radia, szybkich aut" - pisał wiosną 1919 roku w swoim manifeście "Teoria i zasady organizacyjne Bauhausu" 36-letni wówczas Walter Gropius. Jego koncepcje - obok idei Le Corbusiera - wywarły największy wpływ na współczesną architekturę. Państwowy Bauhaus (Das Staatliche Bauhaus) powstał w Weimarze z połączenia dwóch uczelni - Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł. Jego ideą była wspólna praca i nauka architektów, malarzy, grafików, projektantów mebli i książek, którzy stawiali sobie za cel stworzenie spójnego, nowoczesnego stylu w architekturze i designie.



Bauhaus tworzyli najwybitniejsi twórcy sztuki XX wieku:

Paul Klee , Wassily Kandinsky, László Moholy-Nagy, Oskar Schlemmer
I mimo że ich grafiki, fotomontaże i rzeźby powstałe w czasach działalności uczelni to dziś klasyki awangardy, Bauhaus kojarzony jest głównie z architekturą - bo na nią wywarł największy wpływ. Dokonał rewolucji, mimo że jako uczelnia istniał zaledwie 15 lat (zlikwidowali go naziści w 1934 roku). "

Więcej... http://wyborcza.pl/1,75475,6411373,Bauhaus__90_lat_nowoczesnosci.html#ixzz22m3qyFyd




logo Bauhausu

Bauhaus nie oznaczał jedynie suchego funkcjonalizmu ale koncepcje proste, kubiczne bryły, pozbawione jakichkolwiek motywów dekoracyjnych.
Wnętrza wyróżniały się jasną kolorystyką pomieszczeń, powtarzalność. Założenie Bauhausu uwzględniają także konieczność współgrania architektury z otoczeniem i jego specyfiką...

W architekturze Bauhaus wyznaczał potrzebę łączenia techniki i wyrobów użytkowych ze sztuką. Główną ideą było stworzenie architektury funkcjonalnej, która byłaby związana z innymi dziedzinami sztuki. Środkiem do osiągnięcia tej idei było dążenie do jedności wartości estetycznych i technicznych.



Główni przedstwiciele Bauhausu:



Walter Gropius
Gropius House (źródło archdaily)







Miese Van Der Rohe (źródło: Bryła Gazeta)













Le Corbusier







Niezwykle ważną postacią dla Bauhausu był Piet Mondrian...

Tajemne działanie świata polegało na zasadzie przeciwieństw. Siły aktywnej – biernej, pionów – poziomów. Tak też w neoplastycyzmie wyróżniamy dwie podstawowe linie (pion i poziom) oraz 3 kolory zasadnicze – żółty, niebieski i czerwony oraz 3 niekolory – biel, czerń i szarość. Linia pionowa oznaczała dynamikę czyli męskość, a pozioma stateczność, a więc kobiecość. W twórczości osób związanych z tym nurtem uwidaczniają się charakterystyczne cechy stylu – prostokątność i stosowanie czystych kolorów (czerwony, niebieski, żółty, czarny, biały, szary), brak dekoracji, wiara w abstrakcję i postawa odrzucająca naturę na rzecz dzieł rąk ludzkich.




Wnętrze w nurcie Bauhaus, wykorzystujące ideę Mondriana.








Meble w stylu Bauhaus...



















 Współczesne interpretacje na temat Bauhausu...


Marbella House by A-CERO











inne wnętrza...
















































przygotowała:ola knedler, Artpin





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz